EKİP

Yağmur Kartal

YÖNETMEN

1990 yılında İstanbul'da doğdu. Sinema ile haşır neşir olmaya 14 yaşındayken gittiği Kadıköy Güzel Sanatlar Lisesi, sinema TV bölümünde başladı. Orada arkadaşlarıyla beraber çektiği kısa filmlerle edindiği deneyim, sinemayı kendisi için bir tutkuya dönüştürdü.

Hemen hemen sinemadaki tüm teknik bilgileri merakla inceleyen, deneyen ve her türde hikayeler anlatmayı kendine düstur edindi. Sinemaya olan bu merakı, 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Görsel iletişim tasarımı bölümünü kazanmasıyla yeni bir boyut kazandı.

Bir tek kare ile bir çok şeyi anlatma, kadrajı grafik anlamda doldurma, renk bilgisi, reklam ve animasyon gibi bilgileri kendisine kattığı üniversite yıllarında okuduğu bölüme ek olarak, Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde çift ana dal yaptı. Böylece sinema ile olan bağını akademik alanda da hiç koparmadı. 2013 yılında bir süre film kritikleri ve analizleri yazmaya başladı. Sinemasal Dünya, Kuledibi, Öteki Sinema gibi sitelerde bu yazıları yayınlandı.

Bu sırada okurken yaz aylarında çeşitli post prodüksiyon firmalarında çalışarak sinemanın mutfağında yer almaya başladı.

Okuduğu iki bölümü de derece ile bitirdikten sonra post produksiyon alanında, kurgu asistanlığı, süpervizör asistanlığı, VFX koordinasyon, kurgu yönetmenliği ve animasyon sanatçısı olarak çeşitli şirketlerde çalıştı.

"Soluk" adlı kısa filmi ve "Oyuncakçı Saklı Yadigarlar" isimli orta metraj animasyonlu belgesel filmini yönetti.

Şuan okul sebebiyle bir süre ara vermiş olduğu iş hayatına Fikir Tasarım Atölyesi’nde kurgu yönetmenliği ve animasyon işleri yaparak devam ederken Serpil Altın Film Yapım şirketinde proje bazlı yönetmen olarak çalışmaktadır.

OYUNCAKÇI SAKLI YADİGARLAR

2018

Animasyonlu Belgesel Film

(Yönetmen)

 

 

SOLUK

2017

Kısa Film

(Yönetmen)

 

Juggernaut Sci-Fi & Fantasy Film Festival (Chicago) Finalist

2018

Fantasy/ Sci-Fi Film Festivali (Toronto) Gösterim

2018

Yeşil Bakış Finalist

2017

İzmir Uluslararası Kısa film Festivali Gösterim

2017

15 Second Horror Film Challange (İngiltere) Gösterim

2017

Short to the Point (Romanya) Gösterim

2017

 

 

KENOSİS

2014

Kısa Film

(Yönetmen)

 

 

YUVAYA DÖNÜŞEN PLASTİKLER

2014

Kısa Film

(Yönetmen)

 

“PAGDER" kısa film yarışması- Finalist

 

 

TOZLU İPLİK

2013

Belgesel

(Yönetmen)

 

 

KABUK / THE SHELL

2013

Belgesel

(Yönetmen)